pole dance

PL Kontrowersyjna sprawa, aczkolwiek coraz bardziej modna. Dobrze - może nareszcie ludzie przestaną myśleć stereotypami, przestaną widzieć w tym coś nieprzyzwoitego i zrozumieją, że Pole Dance jako fitness, a taniec na rurze w klubie nocnym to dwie zupełnie inne sprawy!!! Może zobaczą jak ciężką pracą jest ten sport, ilu wymaga poświęceń, ile kosztuje kontuzji i siniaków i jak piękny i subtelny może być ten taniec.

Sam PD można zdefiniować jako połączenie tańca i akrobatyki. Jak to się stało, że taniec na rurze wypłynął z klubów ze striptizem? Dziewczyny, które widziały w tym coś więcej, chciały udowodnić, że można to robić na sali treningowej bez podtekstów erotycznych. Dlatego zapożyczyły myślenie o tym z chińskiego tańca na rurze który prezentowany był w kabarecie czy cyrku, czyli bardziej zabawowo niż seksualnie. Wychodzi im to całkiem nieźle i udowadniają ile siły potrzeba aby wyglądało to tak perfekcyjnie.

ENG Pole Dance is becoming more and more fashionable nowdays, which is good. Maybe finally people will stop thinking about PD in way they do now - striptiz, night clubs, hookers... Pole Dance and what we see in night clubs are two totally different things!!! That sport, costs a lot of time, many sacrifices but after that it shows beauty and subtlety.

Pole Dance is a mix of dance and acrobatics. It came out from night clubs, when some of girls, wanted to prove that it's not only about sex. They used Chinese pole dance, which was more enjoyable, and what they showed - was pretty good argument for making Pole Dance more about fun than sexy.PL Jeśli chodzi o samą rurę - ich rodzajów jest cała masa, zaczynając od materiału z którego jest wykonana, przez fakturę powierzchni, to czy jest obrotowa czy nie, a kończąc na tym do czego jest przymocowana. Wszystko zależy od przestrzeni, miejsca treningów i wymagań samej tancerki. Najbardziej standardowe to rury metalowe lub mosiądzowe, o średnicy ok. 5cm, puste w środku, przymocowane do podłóg i sufitu. Rura obrotowa, jest bardziej efektowna, nawet najprostsze figury stają się bardzo dynamiczne, ale ciężko jest na początku kontrolować to co się na niej dzieje z ciałem ;) Trening w domu? Rura na podeście albo rura rozporowa, jednak takie cuda mogą skutecznie odstraszyć niestabilnością... ;)

ENG There are many types of pole, You can choose between substance, type of finish, way of attaching and one rotating or not. It also depends on Your level. Of course You don't need to train in the hall, You can try some of equipment at home, but remeber to be careful... ;)
PL Zawody, zarówno bardziej jak i mniej profesjonalne, które odbywają się na całym świecie mają swoje zasady, które są mocno przestrzegane: zero nagości, taniec w formie sportowej i artystycznej. Pierwsze Mistrzostwa Świata w Pole Dance odbyły się w 2005 roku w Amsterdamie. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Pole Dance odbyły się w kwietniu 2011 roku we Wrocławiu.

Moja przygoda z Pole Dance zaczęła się w listopadzie 2010 roku, i muszę przyznać, że mam szczerą nadzieje, że będzie trwać :) Chcę się z Wami podzielić filmikiem, który naprawdę mnie oczarował i zaraz po jego obejrzeniu zaczęłam szukać zajęć z PD!

ENG Pole Dance contests have very strict rules - no nudity, taking off any clothes, dance only for sport and art. The First World Championship in Pole Dance took place in 2005, in Poland it was in 2011.

My adventure with PD started in november 2010, and I really hope that it'll take much longer. I want to share with You first video that really amazed me and made me looking for PD lessons!PL Jeżeli jesteście z Katowic lub okolic (ale niekoniecznie, bo przyjeżdżają do Nas kursantki nawet z Krakowa;) ) sprawdźcie Sunset Girl Pole Dance Studio. W tym miesiącu pierwsza rocznica, a zdążyliśmy już dwa razy zorganizować wewnętrzne zawody, wszystkie dziewczyny są zadowolone i patrząc na efekty pracy Karolina, instruktorka i właścicielka, może być dumna z siebie i z nich :) Dużo szkół oferuje zajęcia z PD, ale wiadomo, jak ktoś oferuje wszystko to zazwyczaj nie oferuje nic... Taka prawda, o której coraz częściej się przekonuję. Odsyłam więc na stronę:

PL Jeśli chodzi o moje odczucia, to przede wszystkim - świetna opcja żeby zrobić coś dla siebie. Nie mam zamiaru nigdy tańczyć w klubie. Nie traktuję tego w ten sposób. Sport, sport, sport. Dla mnie jedyna scena, na której mogłabym się kiedyś pokazać to zawody, miejmy nadzieję, że będzie czas na tyle treningów, żeby kiedyś spróbować :)

ENG What I can say about Pole Dance is that it's really great opportunity to do something for Yourself. I'd never dance in night club, the only stage I can imagine myself on is the contest one, I hope maybe one day, I'll feel confident enough to try it :)

PL Śmieszna sprawa, w jednej z gazet, które czyta m.in. moja babcia ;) pojawił się ostatnio mały artykulik... :D Przemiła pamiątka na stare lata :)

ENG Funny thing is that, there is a small article about me in one of polish newspapers... :) Nice souvenir for the future... :)


PL Pamiętajcie też, że nie trzeba mieć nie wiadomo jakich mięśni, siły Pudziana, ani anoreksji żeby móc zrobić coś na rurze! Największe mity z jakimi się spotykam!!! Siła i mięśnie przyjdą same po kilku treningach, wtedy zaczniecie próbować różnych szalonych rzeczy, a do tego czasu oswoicie się z rurą, nauczycie obrotów, które nie są takie trudne! Jeśli po przeczytaniu tego posta, najdzie Was chętka na spróbowanie - zróbcie to! Jeśli macie jakieś wątpliwości, pytania - napiszcie do mnie :) Make music visible!

ENG Remember, that You don't need great power, big muscles as Hulk Hogan or be an anorexic to try PD! Power and muscles will come in time, after few trainings. Until that time, You will get used to pole, learn some turns. If You'll have any questions or doubts - write to me :) Make music visible!

Polecam filmiki :)
Enjoy videos :)
13 komentarzy:

 1. Zastanawiałam się ostatnio, czy by się nie wybrać na takie zajęcia, może słyszałas w Warszawie o czyms sprawdzonym?;d
  www.seniorinapaulina.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo świetna sprawa, czytałam ostatnio o tym, ale troszkę się boje. Jak zaczynają się pierwsze lekcje? Trzeba być bardzo rozciągniętym?

  OdpowiedzUsuń
 3. o fuck :O tego bym się po Tobie nie spodziewała ! MEGA sprawa <3 mnie też korci od dłuższego czasu żeby spróbować, ale na moim zadupiu jedyna rura to odpływowa -.-

  ps. już wiem skąd masz takie boskie ciało ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. No Evelaaa - zagięłaś mnie tym artykułem :D Szacun :D A tak a propos - Ty wiesz, że się ostatnio opierdzielasz???? ;)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Artykulik nie powiem .. bardzo ciekawy :D

  OdpowiedzUsuń
 6. @Paulina, niestety o niczym w Warszawie nie słyszałam, ale myślę, że jeśli poszukasz z pewnością coś znajdziesz, a potem spróbuj - forum, opinie. Zawsze możesz wykupić wejściówkę na jedne zajęcia (większość szkół tańca ma coś takiego w ofercie), spróbuj i daj znać, będę wiedziała co się dzieje w świecie :)

  @Anonim, rozciągnięcie, siła, przyjdzie z czasem. Owszem, warto mieć jakieś podstawy i kondycje - jest łatwiej, ale nie trzeba być sportowcem, pierwsze zajęcia to podstawowe obroty, oswojenie się z rurą,nauka chodzenia wokół rury :) potem sama będziesz chciała więcej!!! :)

  @Karolina, nie opierdzielam się!!! :D ostro maltretuję się w domu żeby Cię zagiąć jak wrócę!!! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. ooo dziewczyny, które to umieją... respect! naprawdę podziwiam ile trzeba mieć siły i jakie mięśnie!!
  marzę, żeby gdzieś w pobliżu mojego miasta były takie zajęcia!
  zapraszam na bloga na rozdanie:*

  OdpowiedzUsuń
 8. Super!
  http://makemore99.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. łooł podziwiam :D dla mnie to jest wyższa szkoły jazdy :P fajny blog :) dodaje do obserwowanych :)

  http://lilklodzik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. przypadkiem czytałam ten artykuł kiedyś, haha! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. poszłabym od razu! Tylko gdyby to było w Warszawie...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem z Katowic i naprawdę mi się to podoba! Najchętniej od razu poszłabym się zapisać na lekcje ;) Niestety podejrzewam, że się do tego nie nadaje ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. To nie jest takie łatwe, wymaga bardzo dużo siły :)

  OdpowiedzUsuń